fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

„Ден на франкофонијата“ утре по деветти пат во Гостивар

Објавено

на

Утре, сабота (18 мај) по деветти пат во Гостивар ќе се одржи манифестацијата “Ден на франкофонијата“, чија тема годинава е „Сите на брод, тргнуваме кон Франкофонија“.

Како што е најавено, на манифестацијата ќе учествуваат ученици од основните и средните училишта од Гостивар, Добри Дол, Врапчиште, Тетово, а како гости оваа година за првпат ќе земат учество и ученици од Средното училиште “Раде Јовчески-Корчагин“ од Скопје, како и од училиштата од Кавадарци, Лозово и Пехчево. Учениците ќе пеат, танцуваат, ќе играат и ќе изведуваат точки на француски јазик.

Најавено е присуство на Амбасадорот на Република Франција во Скопје, Кристијан Тимоние.

Настанот ќе се одржи во Центарот за култура во Гостивар, со почеток во 16 часот, а влезот е бесплатен.

Манифестацијата ја организираат професори по француски јазик од Гостивар, како дел од Здружението на професори по француски во Македонија.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 9 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 11 час

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 13 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 15 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 15 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 16 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 17 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!