fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ден на македонската револуционерна борба

Објавено

на

Во Македонија денес се добележува Денот на македонската револуционерна борба. На 23 октомври 1893 година во куќата на Иван Хаџи Николов во Солун, биле поставени темелите на организираното македонско револуционерно движење со формирањето на  Македонскиот револуционерен комитет. Овој комитет го создале: д-р Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Aрсов, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев со мисија борба за ослободување на Македонија со сопствени сили, без помош од странски земји. Од него подоцна произлегува Внатрешно Македонска Револуцонерна Организација (ВМРО) или Внатрешно Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО). Формирањето на ВМРО значело почеток на организираното македонско револуционерно движење кое преку Илинден 1903, Крушевската република и НОВ резултира со создавање современа самостојна македонска држава.

Денешниот датум во земјава од 2007 година се празнува како државен празник и е неработен ден за сите граѓани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!