fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ден со радост и креативност за дечињата со попречености во Гостивар

Објавено

на

Денешниот ден беше посебен за децата со попречености од Гостивар, исполнет со убави моменти, споделување радост и креативност во склоп на фотографска работилница под менторство на фотографот Осман Демири.

Активноста ја организираше Здружението „Заедно можеме“. Децата низ дружба и во прошетка на градот добија можност да се запознаат со тајните на фотографирањето, а делата што ги создадоа ќе бидат изложени на аукција.

„Дружбата ја започнавме од Кејот на Вардар и ја продолживме на повеќе локации кои се специфични и препознатливи за Гостивар. Нашите ангели навистина уживаа, поминаа прекрасен ден од кој се родија убави фотографии и истите ќе бидат изложени на аукција која е планирана за наскоро.“, вели претседателот на здружението Шпенди Салија.

На аукцијата, исто така, за продажба ќе бидат изложени и уметнички дела кои децата ги создадоа под менторство на гостиварски уметници и во рамки на работилницата од неодамнешниот арт симпозиум во Струга. Средствата што ќе бидат собрани ќе се искористат за натамошни активости насочени кон децата со попречености.

 

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!