fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Денес е голем православен празник – Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

Објавено

на

Православните верници денес го чествуваат празникот Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица. Во чест на мајката божја црквата одбележува повеќе датуми, а денешниот е еден од најзначајните. Самиот збор успение значи заспивање – во смисла дека се слави вознесувањето на Богородица на небото. Според црковното предание, Богородица го завршува својот живот тивко и мирно без болести и страдања.

Кон нејзиниот лик и дело верниците негуваат голем култ и упатуваат молитви за исцелување, здравје и бериќет. Меѓу народот постои верување дека Богородица е заштитничка на мајките и на жените и дека им помага на оние кои не можат да имаат деца.

Именден денес слават: Марија, Мара, Марјан, Маријана…

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!