fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Денес е и светски ден на ПИВОТО – Наздравје!

Објавено

на

Првиот петок во август, се одбележува како Меѓународен ден на пивото, веќе дванаесетта година по ред.

Неколку интересни факти за ПИВОТО:

Пивото е еден од најстарите пијалоци на светот кое се правело уште во времето на стар Египет. Египјаните кои ги граделе пирамидите, биле плаќани со 4 пива на ден. Денес во светот постојат повеќе од 400 врсти на пиво.

Чешка е на прво место по најмногу испиено пиво по глава на жител, додека на второ место се наоѓа Америка.

Првата лименка пиво е произведена во 1935 година. Поради намалената посета на пабовите и пивниците, пиварите морале да најдат начин како да го дистрибуираат пивото во домовите. Така се родила идејата за пиво во лименка.

И официјално постои страв од празна кригла, а е наречен CENOSILLICAPHOBIA.

Vielle Bon Secours е најскапо пиво на светот. Едно шише чини 850 евра.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!