Поврзи се со нас

Занимливости

Денес е Светски ден на кучето – интересни факти за најдобриот пријател на човекот

Објавено

на

  Од 2004 година, Денот на кучето се слави на 26 август. Идејата ја има дадено активистот Колин Пејџ, кој сакал да привлече внимание кон грижата за кучињата, како наши најверни пријатели и исклучително скапоцени животни.

  Не е кажано без причина дека кучето е најдобриот пријател на човекот. Дека тој навистина е нашиот вистински пријател, тоа ни го докажува секој ден. Сите оние што чуваат и сакаат кучиња го знаат ова најдобро. Чистата и безусловна љубов е најдобриот доказ за пријателство.

  Верноста, безграничната љубов и жртвата за неговиот сопственик се квалитетите на секое куче. Ова е докажано со бројни примери во кои кучињата ја докажаа својата љубов кон сопственикот. Тие ја покажуваат својата лојалност кон сопственикот преку постојана грижа и приврзаност. Затоа тие се вистински пријатели на човекот.

  На денот на кучето, еве неколку интересни факти што можеби не сте ги знаеле за нив.

  • Кучињата често сонуваат. Поточно, тие минуваат низ многу слични фази на сон како луѓе, вклучувајќи ја и РЕМ фазата, во која ги сонуваме соништата што ги паметиме. Грчењето на муцката и движењата на шепите во сон се сигурен знак дека вашето домашно милениче сонува нешто во тој момент. Но, знаете што е интересно? Експертите од Харвард велат дека кучињата обично ги сонуваат нивните сопственици. Зарем тоа не е прекрасно? Ако имате куче, имате некој што ве сака безусловно и сонува за вас.
  • Можат да бидат паметни како двегодишно дете и имаат приближно ист „фонд за зборови“.Tие разбираат ист број зборови како и двегодишното дете. За најинтелигентна раса се сметаат граничарите кои разбираат околу 200 зборови. Следуваат пудли, германски овчари, златни ретривери и доберманци.
  • Чувството за мирис на кучето е околу 10.000 пати подобро од човечкото, а докажано е дека кучињата можат да „мирисаат“ болести како што се рак или дијабетес.
  • Мавтањето со опашката е една од најчестите форми на комуникација, но има различни значења. Кучињата мавтаат со опашката кога се среќни, но и кога се плашат. Ако опашката е подигната, може да укаже и на вознемиреност.
  • Кучињата понекогаш ги споделуваат нашите емоции – тие се под стрес кога нивниот сопственик е под стрес, тие се вознемирени кога ние сме вознемирени. Тие можат да почувствуваат цела низа емоции, од оптимизам и песимизам, преку депресија и љубомора до бескрајна љубов и лојалност.
  • Стар мит е дека кучињата гледаат црно бело. Кучињата, навистина, гледаат поинаку од луѓето, но тие се способни да разликуваат нијанси на жолта и сина. Единствено што не гледаат е разликата помеѓу црвено и зелено.
  • Нивните шепи често не мирисаат убаво, но тоа е со добра причина бидејќи единствените потни жлезди што ги имаат се наоѓаат на нивните шепи.
  • „Отпечатокот“ од муцката на кучето е единствен како и нашиот отпечаток од прст.

  Целта на одбележувањето на Денот на кучето е да се зајакне свесноста на граѓаните за важноста од заштита на нашите миленичиња и оние кои се уште не се заштитени, да поттикнеме подобра грижа за кучињата, како и да потсетиме колку тие се нашите најдобри пријатели без кои не би можеле.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 3 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 4 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 7 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 9 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 11 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 12 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 14 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 15 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 1 ден

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 1 ден

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!