fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Денес календарски започнува пролет

Објавено

на

На Северната полутопка денес ќе настапи годишното време пролет. Во исто време, за жителите на јужната хемисфера, започнува есента. Иако, традиционално како ден на пролетта луѓето го одбележуват 21-ви март, сепак според астрономите пролетта календарски стартува на 20-ти.

Временските прилики во првиот пролетен ден воопшто нема да бидат типични за ова годишно време и повеќе ќе наликуваат на есенски, со пониски температури, облаци и услови за врнежи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!