Поврзи се со нас

Гостивар

Денес на владина седница ќе се дискутира за средните училишта во Гостивар и Тетово

Објавено

на

Според последниот пресек на Министерството за образование и наука добиен од училиштата, околу 0,02% од вкупно 240 илјади ученици на ниво на држава се новозаразени случаи на Ковид 19, истиот процент е и кај наставниците. Од почетокот на учебната година до сега активни случаи од учениците биле 0,2%. Дел од нив се веќе негативни и вратени на училиште, а дел се уште се во изолација, соопшти денес министерката за образование Мила Царовска.

Во текот на вчерашниот ден дијагностицирани биле нови 50 ученици позитивни на коронавирус. Министерката посочи дека обврската е континуирано да се почитуваат протоколите, за училиштата да останат безбедни и да продолжат со физичко присуство.

Во однос на тоа на кој начин ќе продолжи наставата во средните училишта во Гостивар и Тетово, Царовска рече дека денес ќе се одржи владина седница на која ќе се дискутира по ова прашање.

„За тоа одлука донесува Владата и главниот кризен штаб. Струга и Кичево веќе се вратија со физичко присуство минатата недела. Денес имаме владина седница, ќе дискутираме што е барањето на локалните кризни штабови во Гостивар и Тетово и во момент кога ќе се донесе одлуката јавноста ќе биде информирана.“, рече министерката.

Средните училишта во Гостивар и Тетово ја почнаа учебната година онлајн поради тогаш лошата епидемиолошка состојба со коронавирус.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Sot në seancën qeveritare do të diskutohet për shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë

Објавено

на

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së arsimit dhe shkencës të marrë nga shkollat, rreth 0,02% nga gjithësej 240mijë nxënës në nivel të shtetit janë raste të reja të infektuar me Kovid 19, e njëjta përqindje është edhe tek arsimtarët. Nga fillimi i vitit shkollor deri tash raste aktive nga nxënësit kanë qenë 0,2%. Një pjesë e tyre janë tashmë negativ dhe janë kthyer në shkollë, kurse një pjesë janë ende në izolim, njoftoi sot ministrja e arsimit Milla Carovska.

Gjatë ditës së djeshme janë diagnostikuar 50 nxënës të ri pozitiv të Korona virusit. Ministrja drejtoi se detyrimi është në kontinuitet të respektohen protokollet, që shkollat të mbeten të sigurta dhe të vazhdojnë me prezencë fizike.

Në lidhje me atë se në cilën mënyrë do të vazhdojë mësimi në shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë, Carovska tha se sot do të mbahet seancë qeveritare në të cilën do të diskutohet kjo pyetje.

“Për atë vendim solli Qeveria dhe shtabi kryesor i krizës. Struga dhe Kërçova tashmë u kthyen me prezencë fizike javën e kaluar. Sot kemi seancë qeveritare, do të diskutojmë çka është kërkesa të shtabeve lokale të krizës në Gostivar dhe Tetovë dhe në momentin kur do të sillet vendimi publiku do të jetë i informuar.”, tha ministrja.

Shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë e filluan vitin shkollor online për shkak të situatës së keqe epidemiologjike me korona virusin.

Популарно изминативе 100 дена