fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Денес почнува СП во Франција: Ќе ни донесат ли ракометарите радост?

Објавено

на

Во Франција, со натпреварот помеѓу домаќинот и репрезентацијата на Бразил ќе започне 25-то Светско првенство.

Ќе учествуваат вкупно 24 земји поделени по шест во четири групи. По петти пат на Мундијалите ќе настапи и македонската репрезентација.

Македонија е во Б-групата заедно со Шпанија, Исланд, Словенија, Ангола и Тунис. Средбите од оваа група ќе се играат во Мец.

Група А: Полска, Русија, Јапонија, Норвешка Франција и Бразил.

Група Ц: Хрватска, Германија, Унгарија, Белорусија, Чиле и Саудиска Арабија.

Група Д: Данска, Шведска, Катар, Египет, Аргентина и Бахреин.

Првите четири пласирани од секоја група ќе продолжат во осминафиналната фаза која е елиминациска.

Лино Червар во Франција го поведе овој тим: Никола Митревски, Кирлил Колев, Благојче Трајковски, Никола Маркоски, Дејан Манасков, Гоце Ојлески, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Велко Маркоски, Филип Талески, Марко Нелоски, Кирил Лазаров, Филип Лазаров, Филип Миркуловски, Стефан Дрогришки, Ристо Арнаудовски и Влатко Митков

Се очекува и македонската фаланга да го завземе своето место во салата во Мец. Подржувачи ќе има во нашите иселеници кои живеат во Франција и околните држави, но ќе има и фанови кои отпатуваа од Македонија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!