fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Денес протест „Стоп Русино“ , во четврток средба со министерот за екологија

Објавено

на

Гостиварци ја продолжуваат борбата за чист воздух и здрава животна средина. Блокадата на Русино трае повеќе од 50 дена, а за денес попладне закажан е мирен протест на кој уште еднаш ќе се крене гласот проитив претворање на Русино во регионална депонија за целиот Полог. Според најавите, протестниот марш ќе започне од пред општинската зграда, во 17 часот. Од граѓанската иницијатива ги повикаа гостиварци во што поголем број да им се придружат и да ја дадат својата поддршка за „Стоп Русино“. Присуство на протестот најави и градоначалникот Арбен Таравари.

Во четврток во Скопје граѓанските активисти и градоначалникот ќе остварат средба со министерот за екологија, Насер Нуредини, на кој ќе се разгледува проблемот и состојбите со депонирањето на отпадот.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 8 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 10 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 12 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!