fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Денес се слави Св. Никола

Објавено

на

Православните христијани денес (19-ти декември) го празнуваат Свети Никола, една од  најмасовните слави меѓу населението во Македонија. Денешниот ден, посветен на светецот Никола Чудотворец, за своја домашна слава го имаат и многу гостиварски семејства,а традицијата се пренесува од колено на колено. Во храмовите, во чест на празникот, утрово се одржуваат свети литургии.

Ликот на Св. Никола се смета за заштитник на патниците, особено на оние што патуваат по вода. Светецот како за време на својот живот така и по смртта, ги помагал сиромашните, ги заштитувал затворениците и неправедно осудените, ги откупувал робовите и ги пуштал на слобода.

Славата по повод денешниот празник е посна и на трпезата доминираат посна сарма, гравче, риба и слично.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!