fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Денес вакцина примиле околу 2.000 вработени во градинките

Објавено

на

Во рамки на имунизацијата против ковид, што се одвива во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, денес започна вакцинацијата на вработените во детските градинки, кои спаѓаат во ризични категории.

Министерката за труд и социјала, Јагода Шахпаска информираше дека околку 2.000 негователки, воспитувачи, педагози, психолози денес ја примиле првата доза на вакцината.

Вчера се вакцинираа околу 200 вработени во системот на социјална заштита како даватели на социјални услуги – 24 часовна грижа за деца без родителска грижа и за лица со попреченост.

„Само заедно, со придржување до мерките и со масовна вакцинација, ќе ја победиме пандемијата од КОВИД-19 . Како министер, но и како доктор по медицина, ги повикувам сите колеги од социјалните институции, старските домови и детските градинки да ја искористат можноста за приоритетна вакцинација и да придонесат за сопственото и јавното здравје.“, апелираше министерката

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!