Поврзи се со нас

Спорт

Денеска од 17 часот: Работнички за спас на сезоната – КК Гостивар за полуфинале

Објавено

на

Работнички и КК Гостивар денеска го играат вториот четвртфинален натпревар од завршниот Плеј-оф каде тимот од Гостивар има предност од 1-0.

Работнички нема право на грешка во овој дуел, со евентуален пораз тимот од Градски Парк го завршува натпреварувањето за оваа сезона, што не важи и за гостиварци, по убедливата победа на домашен терен пред пет дена, победа би значело пласман во полуфиналето, а пораз мајсторка во Гостивар.

Најтрофејниот кошаркарски клуб веќе неколку години го нема шампионскиот сјај, и сезонава во регуларниот дел од првенството не остави впечаток дека нештата се менуваат на подобро, искористувајќи го слабиот квалитет на лигата во Топ 8 фазата влезе како петтопласиран со 13 победи и 9 порази. Денешните 40 минути се единствената надеж за спас на сезоната за „Центарци“.

Гостиварци по сезоната 2020/2021 и со промената на форматот сезонава повторно се најдоа во една нокаут завршница каде со една нога веќе се во полуфиналето. „Бело-сините“ вечерва во СЦ Кале во Скопје ја имаат првата четвртфинална меч-топка. Со прикажаната игра на првиот натпревар имаат целосно право да се надеваат дека ќе бидат вториот патник во полуфиналето, по МЗТ Скопје кој си ја заврши работата вчера.

Натпреварот во Спортскиот центар Кале е закажан за 17 часот, во живо дуелот може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена