Поврзи се со нас

Гостивар

Денот на младоста – (не)заборавен празник

Повозрасните се сеќаваат, помладите имаат слушнато или прочитано за Денот на младоста, празник во времето на бивша СФРЈ со датум 25-ти Мај. На овој ден се одбележувал роденденот на доживотниот југословенски претседател, Јосип Броз Тито, роден 1892 година.

Прославата вклучувала млади момчиња и девојки од цела поранешна Југославија кои ја носеле штафетата на младоста низ целата земја за на крај на централната прослава да му ја предадат на другарот Тито. Последна младинка која му ја предава штафетата на Тито е Саниа Хисени, студентка од Пришитна, на 25 мај, 1979, една година пред неговата смрт.

Титовиот роденден како празник е прогласен со одлука на Централниот Комитет на тогашниот Сојуз на комунистичката младина на Југославија во 1945 година. Традицијата се одржувала се` до 1987 година.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!