fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Денови на овчарството во Маврово по 12 пат

Објавено

на

Маврово вчера беше домаќин на традиционалната манифестација Денови на овчарство, која се одржа по дванаесетти пат. Посетителите имаа можност да проследат натпревар во стрижење овци, борба на пеливани и да дегустираат овчо сирење и кашкавал.

На отворањето на настанот се обрати заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Благе Цветковиќ кој потенцираше дека министерството ќе продолжи да ја поддржува оваа манифестација која претставува можност на едно место да се соберат,  производителите, преработувачите од Македонија и од регионот, и експерти од областа на сточарството.

„Македонија е земја препознаена по македонското јагне, старото македонско овчо бело сирење, како и прочуениот кашкавал. Целите на Владата на Република Македонија и мерките на министерството за  земјоделство, водостопанство и шумарство во овчарското производство се зголемување на бројот и подобрување на расната структура во стадата на овци во Македонија. Токму преку  програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2018 година овчарството финансиски се поддржува со низа мерки“, истакна Цветковиќ.

Градоначалникот на општина Маврово Ростуше Медат Куртовски, во своето обраќање рече дека манифестацијата е од посебен интерес за општината, и дека во иднина ќе се вложат напори да прерасне во интернационална.

Денови на овчарството е во организација на Регионалнотото здружение на овчари од Западна Македонија во соработка со ЈП за пасишта, а со поддршка на Министерството за земјоделие.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!