Поврзи се со нас

Гостивар

Детален преглед на барањата на средните училишта во Гостивар за начинот на одржување на наставата

Објавено

на

  Советот на Општина Гостивар на утрешната седница ќе ги разгледува барањата на училиштата во Гостивар кои се однесуваат на начинот на одржување на наставата во новата учебна година. Конечната одлука за онлајн настава или со физичко присуство ќе ја донесе Владата.

  Во продолжение детален преглед на барањата за сите средни училишта:

  Средно општинско економско училиште, врз основа на дописот бр.03-446/3 од 05.09.2020 бара наставата да се одвива со физичко присуство во две смени. Во првата смена има вкупно 12 паралелки со настава на македонски и турски јазик, со вкупно 90 ученици, при што максималниот број ученици во една паралелка не надминува 12.

  Во втората смена има вкупно 24 паралелки со настава на албански јазик со вкупно 206 ученици, при што максималниот број ученици во една паралелка не надминува 16.

  Средно општинско медицинско училиште  врз основа на дописот бр.03-390 од 15.09.2020г.управата на училиштето одлучи дека медицинското училиште не ги исполнува условите за реализација на настава со физичко присуство, со образложение дека поради големиот број ученици во паралелките и недостаток на простор, невозможно е да се организира таков вид настава. Поради таа причина, управата бара ОНЛАЈН настава.

  Средното општинско техничко училиште врз основа на дописот бр.08-519 од 09.09.2020г. се за комбинирана настава, под услов да се исполнети специфичните услови утврдени во барањето до Министерството за образование Управата бара учениците од I и II клас да бидат физички присутни, додека III и IV клас, онлајн настава. Како и практичната настава да се одвивасо физичко присуство од I-IV година.

  Средно општинско училиште (гимназија)  врз основа на дописот 02-708 од 10.09.2020г. управата на училиштето бара првите две недели да дојдат во училиште со физичко присуство, сè додека не се прилагодат и ги запознаат наставниците каде при физичкото присуство, децидно ќе се почитуваат протоколите за пандемични состојби. Првите две недели се планира трети клас да започнат со физичко присуство бидејќи и тие гпо менуваат класот и го одредуваат отсекот. По овој период, управата планира да се одржува онлајн настава, но со присуство на наставници во училиштето. Исто така, се планира да се држат скратени чласови од по 35 минути.

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 9 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 12 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!