Поврзи се со нас

Македонија

Детали од официјалното упатство за вакцината СПУТНИК – мерки на претпазливост, реакции…

Објавено

на

  Денес во салата „Борис Трајковски“ во Скопје почнува имунизација против ковид на вработени во МВР, АРМ, јавни служби под ризик, новинари и др. со руската вакцина СПУТНИК. Во упатството за вакцината, објавено на официјалната страница kovid19vakcinacija.mk детално се појаснети мерките на претпазливост, несаканите реакции и информации околу начинот на чување, аплицирање на дозата и слично.

  Во однос на ефикасноста се наведува дека клиничките епидемиолошки студии се во тек, а според досегашната анализа, ефикасноста е над 91%.

  Во продолжение пренесуваме дел од упатството како и линк кадешто може да се прочита во целост.

  Контраиндикации

  1.Преосетливост на која било компонента на вакцината или вакцина која има слични компоненти;

  2.Тешки алергиски реакции во минатото;

  3.Акутни инфективни и незаразни болести, влошување на хронични заболувања – вакцината треба да се администрира 2-4 недели по закрепнувањето или ремисијата. Кај лесни акутни респираторни вирусни инфекции или акутни гастроинтестинални инфекции, вакцината се администрира по нормализирање на температурата на телото

  4.Бременост и доење;

  5.Возраст до 18 години (поради недостаток на податоци за ефикасност и безбедност)

  Мерки на претпазливост

  Вакцината треба да се користи со претпазливост во случаи на хронично заболување на црниот дроб и бубрезите, ендокрини пореметувања (видливи аномалии на функцијата на тироидната жлезда и дијабетес мелитус во фаза на декомпензација), сериозни болести на хематопоетскиот систем, епилепсија и други болести на ЦНС, акутен ко ронарен синдром и акутни цереброваскуларни состојби, миокардитис, ендокардитис, перикардитис.

  Поради недостаток на податоци, вакцинацијата може да претставува ризик за следните групи на пациенти:

  • со автоимуни болести (стимулација на имунолошкиот систем може да доведе до егзацербација на болеста, и затоа треба да се биде посебно претпазлив кај овие пациенти);
  • со автоимуно нарушување што има тенденција да доведе до сериозни и опасни по живот состојби;
  • со малигни неоплазми.

  Одлуката за вакцинирање треба да се заснована проценка во односот корист/ризик кај секоја специфична ситуација.

  Несакани реакции

  Несаканите реакции специфични за употребата на вакцината, откриени во клинички испитувања и студии на други вакцини врз основа на слична технолошка платформа, претежно се со лесна или средна тежина и може да се развијат во текот на првиот или вториот ден по вакцинирањето и обично се намалуваат во рок од 3 дена.

  Најчестите вклучуваат краткотрајни општи реакции(синдром сличен на грип кој се карактеризира со студ, треска, артралгија, мијалгија, астенија, нелагодност, главоболка) или локални реакции (осетливост на местото на инјектирање, хиперемија, оток). Нестероидни антиинфламаторни лекови(НСАИЛ) се препорачуваат во случај на треска по вакцинација и антихистаминици за изразени локални реакции. Помалку честите реакции вклучуваат гадење, диспепсија, губењенаапетит,повремено-зголемени регионални лимфни јазли. Некои пациенти може да развијат алергиски реакции.

  ЛИНК до целото упатство.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 4 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 4 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 12 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 12 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 13 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 17 часа

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 1 ден

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 1 ден

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 1 ден

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Гостиварпред 2 дена

  Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Малолетник од Врапчиште пријавен за исчезнат

  Гостиварпред 2 дена

  Залутан куршум оштетил автомобил во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!