Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Децата се најверните читатели во градската библиотека во Гостивар

Објавено

на

  Дали гостиварци читаат книги, се развива ли култура на читање во градот и каква литература преферираат љубителите на пишаниот збор? Одговорите на овие прашања ги побаравме во градската библиотека во Гостивар, која функционира во склоп на Центарот за култура АСНОМ. Библиотеката е поделена во два оддела, за деца и за возрасни и располага со над 65 илјади наслови, а секоја година книжниот фонд се збогатува со нови наслови.

  Теута Османи, виш библиотекар оценува дека најверни читатели на гостиварската библиотека се учениците, кои освен задолжителните лектири, позајмуваат и други книги за читање. Според неа љубовта кон читањето и навиката да се другарува со книгата кај гостиварци треба повеќе да се негуваат, со што би се зголемило и членството во библиотеката.

  „Од моето дванаесетгодишно работно искуствово библиотеката, може да кажам дека учениците се најголемата читателска публика. Секако дека децата во денешно време се обземени од интернетот и социјалните мрежи, што претставува еден вид проблем, но сепак читаат и книги. Свесни се дека од книгите ќе добијат многу повеќе знаење, информации, ќе имаат поголемо доживување. Сепак, генерално сметам дека граѓаните треба многу повеќе да читаат, да посветуваат внимание и време на книгите, кои се навистина непроценливо богатство“, вели Османи.

  Годишната членарина во градската библиотека во Гостивар изнесува 300 денари. Во одделот за деца има околу 800 членови, додека кај возрасните 310. Меѓу нив има редовни и одговорни читатели, но и такви кои забораваат подолго време да ги вратат позајмените книги.

  „Сите членови ние ги евидентираме, запишуваме кога се земени книгите и доколку не се вратат навреме, потоа ги контактираме и ги потсетуваме, обично телефонски. Има и неодговорни читатели, кои ги задржуваат книгите со месеци, па мораме да ги посетиме и дома за да ги побараме книгите назад. Ги вложуваме сите напори, сите позајмнеи книги да се вратат на полиците на библиотеката, за да потоа бидат на располагање на другите што сакаат да ги прочитаат“, нагласи Османи.

  Како најчитани автори во библиотеката се издвојуваат: Николас Спаркс, Пауло Коељо, Гијом Мисо, Сидни Шелдон и други, додека најомилен автор за децата и младите е македонскиот писател Горјан Петревски.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 56 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 2 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 3 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 16 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 18 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 20 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 21 час

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 22 часа

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 23 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 23 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 24 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена