Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Џабе редовно вежбање ако исхраната е лоша

Објавено

на

Истражувачи од Универзитетот на Сиднеј, Австралија, откриваат дека луѓето кои вежбаат редовно, но се хранат лошо, се изложени на иста опасност од срцеви заболувања, рак или друга болест како и оние кои го јадат истото, но не вежбаат.

Иако постојат значителни општи придобивки кај вежбањето, вклучувајќи го целокупното здравје и можните естетски придобивки, истражувачите предупредуваат дека здравата исхрана е, сепак, од суштинско значење. Многу луѓе кои не внимаваат што јадат, веруваат дека тоа ќе го надоместат само со вежбање… Науката вели – тоа не оди така.

– И редовното вежбање, и здравата исхрана играат важна улога кога станува збор за здравјето и долговечноста… Оваа студија ја нагласува важноста и на физичката активност и на квалитетната исхрана во постигнување на најголемо намалување на опасноста од смртност, вели Мелоди Динг, вонреден професор на Универзитетот на Сиднеј.

Истражувачите, кои ги објавија своите наоди во британскиот „Журнал“ за спортска медицина (British Journal of Sports Medicine), собраа податоци од 360.600 возрасни лица од Велика Британија, поточно „Ју-кеј биобанк“.

Секој од учесниците бил категоризиран врз основа на пријавени обрасци на јадење и вежбање. Луѓето кои јаделе најмалку пет порции овошје и зеленчук секој ден, редовно консумирале риба, а поретко црвено месо, се оценети во графата за најсооодветна исхрана.

Во посебна група се ставени оние кои редовно вежбаат, а не практикуваат  здрава исхрана. Истражувачите потоа ги споредиле стапките на смртност од сите причини во период од 11 години меѓу сите луѓе чии податоци биле собрани. Откриено е дека луѓето со висококвалитетна исхрана и редовно вежбање имаат 17 отсто помала можност да починат од која било причина отколку претходните лица.

– Почитувањето на квалитетна исхрана и физичка активност се важни за оптимално намалување на опасноста од смрт од сите причини, како што се кардиоваскуларни болести и рак, рече коавторот на трудот, Џо Ван Бускирк.

Оние во најздравата група имале 19 отсто помали шанси да починат од срцеви заболувања и 27 отсто помали шанси да умрат од рак во однос на оние кои не внимаваат на исхраната.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

СП2022: „Петлите“ на „Гордиот Албион“ – „Лалињата“ на „Гаучосите“

Гостиварпред 12 часа

Гостиварско-Син со агресија и закани кон својата мајка

Македонијапред 16 часа

Рекорден број на новинари и медиумски работници на Изборното собрание на ЗНМ

Гостиварпред 19 часа

Во Гостивар вчеравечер приведено 21 годишно момче

Македонијапред 19 часа

Кардиоваскуларните болести и невролошките нарушувања најчести проблеми по прележан ковид

Вестипред 21 час

Француските багети заштитени како наследство на УНЕСКО

Вестипред 22 часа

Православните празнуваат Воведение на Пресвета Богородица

Спортпред 1 ден

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 1 ден

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 2 дена

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 2 дена

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 2 дена

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 2 дена

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 4 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Гостиварпред 4 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 недели

Украле „швајц“ апарат и го продале во отпад, приведени две лица во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена