Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Џеват Салиу од Гостивар со признание за ангажман за правата на медицинските сестри

Во рамки на одбележувањето на Неделата на сестринството и Денот на медицинските сестри, 12 мај беше одржана Свечена академија на која беа доделени признанија за хуманост и особен придонес и развој на сестринството во земјава. Одбележувањето, традиционално го организираше Унијата на здруженија предводени од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас”.

Гостиварецот Џеват Салиу, медицински техничар во општата болница во Гостивар, претседател на  Здружението на мед.сестри,техничари,акушерки и лаборанти Албанци –Гостивар и координатор на Унијата на Здруженија, беше еден од добитниците на признание. „После многу години ангажман за подигнување на квалитетот и услугите во здравството, воспоставивме добра соработка и се сплотивме во една Унија на Здруженија со околу 7.000 членови. Голема заслуга за создавањето на оваа Унија има сестра Гордана Бешлиовска, Претседател на Здружението За Нас, која за прв пат после колку години не` контактираше и не` повика на соработка и сплотување, да можеме да се бориме за нашите права и да дојдеме до закон за сестринство и Комора на сестри. Признанието ми беше доделено како резултат на добрата соработка и големиот ангажман за правата на сестрите во Република Северна Македонија.“, рече Салиу, кој е дел од интерното одделение и зад себе има работен ангажман во гостиварската болница од 23 години.

 

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!