Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ДИК: Река 10,57%, Сиљановска Давкова 42,24%, Пендаровски 42,85%

Според последните информации на Државната изборна комисија, добиени од обработени 99.96% од гласачките места,  за кандидатот за претседател Блерим Река гласале 79.915 граѓани или 10,57%, за Гордана Сиљановска Давкова 319.240 односно 42.24%, за кандидатот Стево Пендаровски гласот го дале 323.846 односно 42.85% од избирачите.

Неважечки ливчиња биле 32.828.

Излезноста на ниво на државата е 41.82% односно гласале 755.816 граѓани

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!