Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДИК се премисли, гласачките ливчиња без печат сепак ќе бидат неважечки

Објавено

на

Државната изборна комисија денес го укина упатството за важечки и неважечки ливчиња донесено вчера, според кое и ливчињата без печат од избирачките одбори се сметаа за важечки. Ова значи дека сепак, во вториот круг на Локалните избори 2021 ставањето печат на секое гласачко ливче е задолжително, а оние ливчиња кои нема да имаат печат ќе бидат неважечки.

Вчерашната одлука на ДИК покрена многу реакции и коментари во јавноста

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

KSHZ ndërroi mendje, fletat e votimit pa vulë gjithsesi do të jenë të pa vlefshme

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor sot e anuloi udhëzimin për fleta të pavlefshme dhe të vlefshme të sjellur dje, sipas të cilit  edhe fletat pa vulë nga bordet zgjedhore konsideroheshin për të vlefshme. Kjo do të thotë se gjithsesi, në rrethin e dytë të Zgjedhjeve lokale 2021 vënia e vulës në çdo fletë votimi është i detyrueshëm kurse ato fleta që nuk do të jenë vulë do të jenë të pavlefshme

Vendimi i djeshëm i KSHZ ngriti shumë reagime dhe komentare në publik.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена