Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДИК: Таравари 15.724 гласа, Бејта 13.190

Објавено

на

Државната изборна комисија ги објави првичните резултати од гласањето за градоначалник на Општина Гостивар, со сите 121 преброено избирачко место.

Резултатот е следен: Арбен Таравари од Алијанса/Алтернатива освоил 15.724 гласа (49,88%), Невзат Бејта од ДУИ има 13.190 гласа (41,84%), за Фадиљ Зендели од БЕСА гласале 909 граѓани (2,88%), додека за Рената Елези од ДПА 333 граѓани (1,06%).

На изборите за градоначалник во Гостивар вкупно гласале 31.524 избирачи, што е 38,88% од вкупниот број. Има 1.368 неважечки ливчиња.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor i shpalli rezultatet fillestare nga votimi për kryetar të Komunës së Gostivarit, me të gjitha 121 vend votimet e numëruara.

Rezultati është si vijon: Arben Taravari nga Aleanca/Alternativa ka fituar 15.724 vota (49,88%), Nevzat Bejta nga BDI ka 13.190 vota (41,84%), për Fadil Zendelin nga BESA kanë votuar 909 qytetarë (2,88%), përderisa për Renata Elezi nga PDSH 333 qytetarë (1,06%).

Në zgjedhjet për kryetar në Gostivar gjithësej kanë votuar 31.524 votues, që është 38,88% nga numri i përgjithshëm. Ka 1.368 letra të pavlefshme.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена