Поврзи се со нас

Гостивар

Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

Објавено

на

„Дискриминација во средните училишта во општина Гостивар“ беше темата на која се дебатираше на панел дискусијата што се одржа вчера попладне во Гостивар. На настанот беа презентирани наодите од истражувањето на дискриминацијата во средните училишта во Гостивар, спроведено со поддршка на програмата „Млади градови“ во рамки на проектот „WeUnity“.

Целта на проектот е подобрување на односите меѓу младите од различно етничко, религиско, политичко и социјално потекло во Гостивар како мултиетничка локална заедница.

-Добро е што прашањата поврзани со дискриминацијата во општеството се повеќе се популаризираат и што во борбата против оваа негативна појава секојдневно се приклучуваат нови сили и се интензивираат активностите, што дава надеж дека состојбите можат и се менуваат на подобро. Се трудиме и веруваме дека секоја општина, секое населено место во Северна Македонија постепено станува подобра средина за живеење во која се повеќе се чувствува праведноста, рамноправноста и еднаквоста меѓу граѓаните, рече еден од говорниците, министерот за образование и наука Јетон Шаќири.

Министерот нагласи дека најдобриот начин да се влијае на младите е тоа да биде системски, преку воспитно-образовниот процес и дека затоа МОН почна со реформи.

-Особено ќе ги издвојам промените во основното образование кои, меѓу другото, се насочени и кон тоа младите меѓусебно повеќе се почитуваат, да ги почитуваат различностите, да бидат толерантни и еднакви спрема сите во нивното опкружување и секојдневие. Етапно ги менуваме наставните програми и подготвуваме нови учебници, кои согласно новата Концепција за основно образование, во себе интегрираат содржини посветени на мултикултурализмот, родовата еднаквост, солидарноста и недискриминацијата, посочи министерот, додавајќи дека тоа се вистинските вредности кои младите во нашата земја треба да ги стекнуваат, а модерните образовни системи многу одамна ги интегрирале овие вредности и ги насочуваат младите кон нив.

Промените во образованието кои започнаа од оваа учебна година, наведува МОН, се имплементираат согласно планот за реформи кој е поддржан од Владата, од Собранието, од експертската јавност, од граѓанскиот сектор и од меѓународните организации и институции.

Министерот Шаќири потенцираше дека за успешна имплементација на реформите неопходно е активно вклучување на локалните самоуправи и општинските раководства и ја нагласи важноста на младинскиот и граѓанскиот активизам во наоѓањето решенија за предизвиците во чија основа лежи дискриминацијата.

– Дискриминацијата постои не само во Гостивар, туку помалку или повеќе во целото наше општество, и затоа е неопходно јакнење на соработката меѓу младите, граѓанското општество, владините институции и политичките партии кои заеднички ќе работат на подобрување на меѓуетничките односи, толеранцијата и соживотот, рече Шаќири.

На панел дискусијата говореа и раководителката на општинскиот Сектор за образование, Аслијан Снопче и пратеничката Моника Зајкова.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 52 минути

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 часа

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 3 часа

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 4 часа

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 4 часа

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Македонијапред 5 часа

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Македонијапред 5 часа

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Вестипред 22 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 1 ден

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 1 ден

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 2 дена

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 2 дена

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 6 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 5 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 7 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 6 дена

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Македонијапред 1 недела

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 6 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена