Поврзи се со нас

Гостивар

Дневен извештај за состојбата со ковид-494 нови позитивни

Објавено

на

  Во последните 24 часа, од направени 3.425 тестирања регистрирани се 494 нови случаи на Ковид-19, починале 12 лица, а евидентирани се и 474 оздравени пациенти, информираа од Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.

  Од 12-те починати, 6 се од Скопје (94г, 78г, 70г, 68г, 61г и 49г), 2 лица се од Кавадарци (77г и 63г) и по едно починато лице од Куманово (66г), Охрид (72г), Крива Паланка (59г) и Македонски Брод (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 10 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 29.09.2021 година. Од нив 6 се од Скопје, 2 од Куманово и по едно починато лице од Валандово и Гостивар, на возраст од 52 до 88 години. Од пријавените лица едно е починато во домашни, а 9 се починати во болнички услови.

  Од новозаразените 494 лица, од Скопје се 231, Куманово 49, Велес 31, Штип 24, Кавадарци 23, Охрид 19, Кичево 17, Прилеп и Кочани по 16, Струмица 12, Битола 8, Струга 7, Тетово 6, Гевгелија 5, Делчево 4, Неготино, Радовиш и Виница по 3, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Богданци и Македонски Брод по 2 и Гостивар, Ресен, Валандово, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица по 1 лице.

  Од 474 оздравени пациенти, од Скопје се 272, од Куманово 30, Битола 18, Штип 16, Велес и Тетово по 14, Кавадарци 13, Кочани 12, Кичево и Радовиш по 10, Струмица 8, Прилеп 6, Крива Паланка, Ресен и Кратово по 5, Гевгелија, Свети Николе и Гостивар по 4, Неготино, Виница, Берово, Македонски Брод, Валандово и Дебар по 3, Демир Хисар и Пехчево по 2 и Охрид и Пробиштип по 1 лице.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 83285, Активни 5536
  Куманово 11395, Активни 992
  Тетово 10814, Активни 905
  Прилеп 9046, Активни 313
  Гостивар 7955, Активни 472
  Битола 7077, Активни 267
  Велес 6225, Активни 348
  Охрид 5944, Активни 549
  Кавадарци 5910, Активни 237
  Струмица 5723, Активни 280
  Штип 5712, Активни 242
  Кичево 3975, Активни 423
  Струга 3784, Активни 374
  Кочани 3243, Активни 154
  Гевгелија 2407, Активни 84
  Неготино 2315, Активни 39
  Свети Николе 1886, Активни 112
  Ресен 1534, Активни 91
  Радовиш 1512, Активни 86
  Дебар 1449, Активни 108
  Крива Паланка 1423, Активни 93
  Берово 1209, Активни 29
  Делчево 1122, Активни 70
  Виница 1029, Активни 50
  Пробиштип 909, Активни 31
  Валандово 816, Активни 31
  Кратово 566, Активни 58
  Богданци 547, Активни 13
  Крушево 527, Активни 20
  Македонски Брод 470, Активни 28
  Демир Хисар 438, Активни 24
  Демир Капија 410, Активни 5
  Пехчево 312, Активни 2
  Македонска Каменица 300, Активни 21
  Дојран 139, Активни 0

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 7 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 9 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 11 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 15 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 17 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 18 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 2 дена

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 2 дена

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 2 дена

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!