fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Дневно ковид инфо за Гостивар: Починат пациент, 4 новозаразени, 11 оздравени

Објавено

на

Бројот на активно болни со коронавирус во регионот на Гостивар опаѓа, и од над 300 за период од петнаесетина дена стигна до 103. Сепак, Гостивар во изминатиот период бележи црна статистика на починати лица.Министерството за здравство денес потврди нов смртен случај, на пациент на 58 годишна возраст. Вкупната бројка на починати во гостиварското подрачје е 42.

Во продолжение дневниот извештај на МЗ за состојбата со коронавирус.

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 24
-Куманово 6
-Дебар 4
-Штип 3
-Прилеп 1
-Тетово 2
-Струга 9
-Велес 1
-Охрид 1
-Кавадарци 1
-Гостивар 4
-Гевгелија 3
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Берово 1
-Валандово 1
-Виница 1
-Делчево 3
-Свети Николе 1

Починати се 3 лица, пациентка од Струмица (44 г), пациент од Гостивар (58 г) веднаш по прием и еден пациент од Охрид (79 г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 54 оздравен пациент од:

-Скопје 8
-Куманово 7
-Штип 4
-Тетово 1
-Струга 4
-Велес 2
-Битола 2
-Охрид 4
-Гостивар 11
-Гевгелија 1
-Крива Паланка 2
-Кочани 1
-Берово 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 160.180 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15293, бројката на оздравени пациенти е 12754, на починати е 634, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1905.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 2 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 5 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 7 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 7 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 8 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 9 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 9 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!