Поврзи се со нас

Вести Гостивар

До 1 август ископани се 17.850.000 биткоини, остануваат уште 15% од вкупната залиха

Објавено

на

Крипто светот е „потресен“ од веста дека до крајот на јули годинава, повеќе од 85 проценти од залихата на најголемата криптовалута Биткоин, се веќе ископани.

До крајот на јули ископани се 17.850.000 биткоини, што е 85% од максималните 21.000.000 биткоини што можат да се генерираат. Тоа е износот кој Сатоши Накамото го обезбеди во кодот на Биткоин како максимална понуда.

Со оглед на тоа дека во овој момент, во просек се рударат околу 1.800 биткоини дневно и сo останатите прецизно одредени параметри поставени и вкалкулирани од Сатоши Накамото, пресметката покажува дека оваа криптовалута ќе биде исцрпена некаде околу 2140 година, освен ако во меѓувреме бројот на рударски операции драстично не се зголеми. Се разбира, оваа вест дополнително ќе ги мотивира рударите да ги зголемат своите амбиции, а со тоа и претприемништво во областа на рударството, што се претпоставува дека копањето на биткоин ќе заврши доста порано пред споменатата година.

Фактот дека BTC е ограничен, генерално се смета за добра работа, тоа му дава на критповалутата анти-инфлациски својства. Со други зборови, лимитиранта бројка на биткоини му дава недостиг и вредност, спречувајќи девалвација од неограничено производство.

Замислете која би била вредноста на златото да го имаше во неограничени количини..

Ова наведува на фактот дека дури сега трката по биткоини ќе се вжештува. Нови биткоини настануваат кога доволен број на рударски кодови ќе потврдат блок трансакција, за што рударите добиваат награда во криптовалути за секој ископан блок.

Секогаш кога 210.000 блокови ќе се додадат во блокчеин, наградата за рударење се преполовува, статистички до сега тоа се случува на секои 4 години. Во моментов, со сегашните хаш параметри рударите се наградени со 12,5 биткоини за секој ископан блок, кои пропорционално се дели на сите рудари кои учествуваат во процесот, неважно дали учестуваат со еден, сто или петсто „мајнери“ секој си го добива својот дел за сработеното. Следното преполовување на наградите се очекува да се случи во мај следната година. После тоа, рударите ќе бидат наградени со 6,25 биткоини по блок. Што ќе ја намали наградата т.е добивката, но ќе го продолжи и заштити рударењето.

Биткоинот во 2019 имаше добар кам-бек, иако е некаде на половина од вредноста од 2017 година кога го достигна врвот од скоро 20.000 долари. Во декември 2018 вредноста на еден BTC падна на 3.000 долари, што беше најниско ниво во изминативе неколку години, за во 2019 тргне во нагорна линија и веќе еден месец се задржи на околу 11.000 долари. Во моментот на пишување на ова статија, вредноста на еден Биткоин е 11.774 долари.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 2 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 5 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 6 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 6 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 9 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 9 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 10 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 11 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 11 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 11 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 13 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена