Поврзи се со нас

Македонија

До 200.000 денари субвенции за селски туризам, повикот е во тек

Објавено

на

Министерството за економија неодамна го објави јавниот повик за доделување субвенции за туристички цели на селски домаќинства. Право на учество имаат физичките лица кои вршат угостителска дејност и се категоризирани согласно Правилникот за добивање на ознаката „селски домаќинства“ во руралните средини.

Како што е наведено во повикот, финансиската поддршка е во износ од 60% од докажаните трошоци, но не повеќе од 200.000 денари, а треба да се исполнат следните услови: Објектот да е уреден и опремен согласно традицијата на крајот во кој се наоѓа. Да подготвува и послужува топли и ладни јадења, пијалоци и напивки вообичаени за крајот во кој се наоѓа селското домаќинство. Да нуди услуги за сместување (најмногу до 5 соби). Надворешниот изглед на куќата да биде без оштетување и знаци на дотраеност, а околината да биде уредна

Рокот за пријавување е 30 септември 2023 година, а парите ќе се доделуваат врз основа на принципот “прв дојден, прв услужен“.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена