fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

До 200 илјади денари субвенции за воведување ХАЛАЛ систем

Објавено

на

Министерството за економија го објави Јавниот повик за субвенционирање на претпријатија за сертифицирање на ХАЛАЛ систем. Фирмите кои сакаат да го воведат овој стандард од државата може да добијат 70% од докажаните трошоци направени за оваа намена, но не повеќе од 200.000 денари поединечно.

Како што е наведено во огласот право на учество имаат сите активни претпријатија кои ги исполнуваат следните услови: работење во траење од најмалку шест месеци пред објавувањето на јавниот повик, имаат деловно седиште на територијата на Република Македонија и намирени обврски кон државата и вработените.

„Барањата за субвенционирање ќе ги разгледува Комисија формирана од министерот за економија. Изборот на апликантите кои ги исполнуваат условите утврдени во Јавниот повик, ќе се прави запазувајќи го принципот “прв дојден, прв услужен“, односно по редослед на поднесување на апликацијата, до исцрпување на расположивите средства.“, стои во огласот.

Крајниот рок за аплицирање е 1 октомври 2018 година. Детали за условите и начинот на поднесување на барањата може да се најдат на веб страната на Министерството за економија.

Ова е шеста година како државата доделува субвенции за ХАЛАЛ сертификат кој означува храна, козметика, лекови и друго произведени според исламските правила. На светскиот пазар овој сертификат се смета за доказ за квалитет на одреден вид производи и услуги.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!