Поврзи се со нас

Вести

До 2027 година глобалното богатство ќе се зголеми за 38 %

Објавено

на

Глобалното богатство, мерено во лични средства, од недвижен имот до акции, ќе порасне за 38 отсто до 2027 година, главно поттикнато од пазарите во развој, покажува студијата објавена денеска од Credit Suisse и UBS.

Годишниот извештај за глобалното богатство, кој го проценува богатството на 5,4 милијарди возрасни лица на 200 пазари, вели дека глобалното богатство ќе достигне 629 трилиони долари во следните пет години.

Оптимистичките прогнози доаѓаат и покрај тоа што во 2022 година беше забележан првиот пад на нето глобалното богатство на домаќинствата од глобалната финансиска криза во 2008 година. Во номинална смисла, нето приватното богатство падна за 2,4 отсто минатата година, при што загубата е концентрирана во попросперитетните региони како Северна Америка и Европа, покажа извештајот.

Најголем пораст на богатството минатата година е забележан во Русија, Мексико, Индија и Бразил. Извештајот предвидува дека богатството во економиите во развој, вклучително и земјите од БРИКС – Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка – ќе порасне за 30 отсто до 2027 година.

Понатамошниот раст на пазарите во развој се очекува да придонесе за намалување на глобалната нееднаквост во богатството во наредните години. Најголем пад минатата година има финансиските средства, наспроти нефинансиските средства, како што се недвижностите, кои останаа отпорни. Земано поединечно, ова значеше дека возрасен човек бил „пократок“ за 3198 долари до крајот на минатата година.

Сепак, „глобалното медиумско богатство, веројатно позначаен показател за состојбата на просечниот човек, всушност се зголеми за три отсто во 2022 година, за разлика од падот на богатството од 3,6 отсто по возрасен“, се вели во извештајот. Тоа богатство се зголеми за петпати во овој век, главно поради брзиот раст на богатството во Кина.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 5 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 7 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 8 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 9 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 10 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 11 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 13 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 14 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена