Поврзи се со нас

Македонија

До октомври престанува помошта за социјалци за справување со енергетската криза

Објавено

на

Исплатата на паричниот додаток заради покривање на дел од трошоците за потрошувачка на енергенси во домаќинството за корисници на Гарантирана минимална помош и право на социјална сигурност за стари лица престанува со исплатата за месец март, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика во врска со информациите изнесени во јавноста за намалување на износот на паричните права од социјална и детска заштита.

„Имено, овие корисници го добиваат овој додаток во висина од илјада двесте и три денари согласно последното усогласување во јануари годинава, заради покривање на дел од трошоците за потрошувачка на енергенси за месеците од октомври до март“, согласно Законот за социјалната заштита, се наведува во соопштението.

Со оглед дека во тек е исплата на паричните правата од социјална и детска заштита за месец април, како што посочуваат од Министерството, престанува правото на паричниот додаток заради покривање на дел од трошоците за потрошувачка на енергенси во домаќинството, а истото ќе продолжи да се остварува од месец октомври оваа година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена