Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Доаѓа сезоната на калинки: Зошто ова овошје е толку добро за нас?

Објавено

на

Доаѓа сезоната на калинките, а овие се нејзините многубројни позитивни работи доколку ја вклучите во вашата исхрана.

Калинката е една од најважните намирници за одржување на здрав кардиоваскуларен систем. Поради високата содржина на витамин Б12, пулпата (мекиот дел од овошјето) од калинка помага во нормализирање на крвниот притисок и при висок и низок притисок, ги зајакнува ѕидовите на крвните садови, ја зголемува нивната еластичност и ја промовира активната синтеза на црвените крвни зрнца и хемоглобинот. Последново е исто така важно за правилното функционирање на мозокот и нервниот систем. Со недостаток на хемоглобин, мозокот не добива доволно кислород, поради што имаме хроничен замор, нарушена меморија и концентрација.

Сезоната на калинката доаѓа малку подоцна, кога нашето тело е особено подложно на вирусни заболувања. Овошјето е богато со витамин Ц и овошни киселини, кои ги штитат телесните клетки од оштетување и го стимулираат производството на имуноглобулини – главниот градежен материјал за нашата имунолошка одбрана. Покрај тоа, калинката има моќни антибактериски и антисептички својства, што му овозможува да обезбеди сигурна заштита на телото од патогени бактерии.

Сокот од калинка е заситен со различни овошни киселини – лимонска, јаболкова, винска, оксална. Тие помагаат во регулирањето на рамнотежата на pH во телото, ги отстрануваат токсините, обезбедуваат ефикасна детоксикација на телото, го стимулираат варењето и го забрзуваат метаболизмот. Меѓутоа, ако имате чувствителен стомак, сокот мора да се разреди со вода, во спротивно неговата висока киселост може да предизвика болка.

Калинката може да помогне и во одржување на убавината и младоста. Поради високата содржина на витамин Ц, овошните киселини и танини, калинката ви обезбедува сигурна заштита од оштетување на слободните радикали, го спречува развојот на воспалителни реакции, го забавува процесот на стареење, ги спречува брчките и ја штити кожата од штетните ефекти на ултравиолетовото зрачење.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 9 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 15 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 17 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена