Поврзи се со нас

Македонија

Добитниците на рекордната 7-ка Лото 7 за добивката се заблагодарија на играчите

7-ка вредна над 31 000 000 денари „падна“ кај добри луѓе од Битола

Објавено

на

  28.9.2020 год. – Семејството Јанковски од Битола коешто на 12. Септември ја постигна најголемата 7-ка во историјата на Државна лотарија, беше во посета на студото каде што се одржуваат извлекувањата на играта на среќа Лото 7.  Биљана, Лаци, Кирил и Димитар се заблагодарија на играчите коишто учествувале во нивната добивка.

  Јанковски се скромно, работливо и сложно семејство од Битола. Првите коментари на битолчани за нив беа дека 7-ката „паднала“ на вистинско место – кај добри луѓе.

  Од моментот кога се согласија за јавна објава, бевме во заедничка посета на среќното уплатно место во Битола – Алек Табак (на Ат пазар), а следната средба ја закажавме за во студиото на Лото 7 во Скопје (Канал 5 Телевизија).

  Пресреќни се за добивката и велат дека сеуште се како во сон.

  Лото емисијата на 12.септември, кога во коло 73 беа извлечени нивните среќни броеви, не ја гледале, бидејќи викедите ги поминуваат работно во родното село на Лаци, во близина на Битола.

  Семејството Јанковски, пред оваа саботна емисија (две недели по нивната постигната 7-ка), покрај водителката Марјана и на препознатливата Лото 7 сценографија, со видна возбуда и радост, ги споделија сегашните чувства и чувствата во првите моменти од дознавање за добивката. Лаци ги уплатил бројчињата утрото на 12.септември, а потоа заминале од градот заради обврските на нива. Тв извлекувањето не го следеле, но наредниот ден откако се вратиле во Битола, сите освен Лаци, Кирил проверил на веб страната www.loto.mk и по телефон му ги читал бројчињата на својот татко. Лаци ги препознал сите бројчиња во 4-тата комбинација. Не му се верувало, ги повикал да се вратат кај него и заедно да проверат. Два дена потоа во Државна лотарија, со донесување на потврдата за уплата, добивката им беше официјално потврдена. Уплатата изнесува 100 денари за четири комбинации Лото 7 и еден Џокер. Токму 4-тата комбинација со броевите: 8, 11, 20, 22, 28, 31 и 35, им донесе 7-ка вредна 31 165 143 денари.

  Семејството Јанковски застана под среќна ѕвезда, а продажното место „Алек Табак“ во Битола, коешто пред 7-ката донесе и неколку 6-ки, ја понесе титулата за најсреќно уплатно-исплатно место во нашата земја.

  Упатувајќи благодарност до играчите порачаа дека во среќата треба да се верува и треба да се остане во игра за да се добие.

  „Ние знаеме оти сите играчи учествуваме во фондот на премијата и другите добивки, еднаш едни добиваат повеќе, друг пат други, ова е игра за народот. Ред е тие што добиваат да се заблагодарат, да се знаат кои се и да си ја споделат радоста“ – рече Билјана Јанковска, на што нејзиниот сопруг Лаци се надоврза – „Ова не е лага, вистина е, кој игра, тој добива. Јас играм со години и еве сега сум добил, нека веруваат и да не се откажуваат“

  На крајот на средбата им ја подаривме снимената лото емисија од извлекувањето на коло 73 – Лото 7, реализирано на 12 септември, којашто иако премиерно не ја гледале, ќе ја паметат цел живот.

  Државна лотарија се заблагодарува на семејство Јанковски од Битола, за нивната доблест за јавно претставување и споделување на својата радост. Игрите на среќа се организираат за забава и можни добивки за сите наши граѓани, со цел добробит за општеството, а сите учесници имаат подеднакви шанси за добивка.

  (комерцијална објава)

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 9 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 12 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!