Поврзи се со нас

Гостивар

Добри гости му дојдоа на Гостивар и порачаа: Да се чуваат фолклорот и традициите!

Објавено

на

Гостивар денес е домаќин на Регионалната ревија на песни, музика и игра за пензионери, која се одржува по 21-ви пат. Настанот е во организација на Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија, а домаќин е Здружението на пензионери Гостивар, Маврово Ростуше и Врапчиште.

Учествуваат претставници на пензионерските здруженија од: Охрид-Дебарца, Струга, Дебар-Центар Жупа, Лабуниште, Кичево, Вевчани и Македонски Брод.

„Мене како претседател на Здружението домаќин ми претставува посебна чест и задоволство што оваа ревија се одржува во Гостивар. Сакаме да покажеме дека сме сплотени, заедно без оглед на вера и нација со една цел да ги негуваме фолклорот, традициите, убавата музика. Тоа е и нашата порака до младите генерации, да ги чуваат овие вредности.“, изјави претседателот на гостиварското здружение, Нијази Џелили.

Регионалната ревија се одржува во големата сала на Центарот за култура АСНОМ. При пристигнувањето и пречекувањето на учесниците, оро со зурли и тапани се играше и пред објектот.

За сите здруженија кои се дел од настанот предвидени се посебни благодарници, а средбата ќе се заокружи со заеднички ручек и дружење.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена