fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Доделени субвенциите за печки на пелети, од Гостивар на листите дваесет и двајца

Објавено

на

Министерството за економија го објави списокот со имињата на добитниците на субвенции за купени печки на пелети за 2019 година.

Oваа мерка, беше наменета за граѓаните кои ќе ги заменат старите печки на јаглен, дрва, нафта или мазут со печки на пелети, да им се овозможи надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети.

Околу 800 семејства и дополнителни 125 семејства од раниливи категории ќе добијат по 50 проценти од направените трошоци, но не повеќе од 25.000 денари.

Комплетните списоци може да го погледнете ТУКА и ТУКА.

Оваа мерка е дел од Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност, со цел да се стимулираат домаќинствата за користење на обновливи извори на енергија за затоплување на своите домови, кои минимално ги загадуваат воздухот и почвата и не влијаат врз климатските промени.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!