Поврзи се со нас

Гостивар

Документарецот на Хајдар Хајдари од Гостивар првонаграден на интернационален фестивал

Објавено

на

  Гостиварецот Хајдар Хајдари, освои прва награда за документарен филм на меѓународен фестивал во Калабрија, Италија. Хајдар повеќе од една деценија професионално се занимава со музика, а филмот што го режира ја раскажува токму приказната за неговата музичка кариера и бендот, настапите, создавањето на песните особено во делот на спојувањето на модерното со традиционалното и слично.

  „Документарниот филм се вика „Albanian soul“ и во него се опфатени почетоците во музиката, мои и на бендот, како и нашите најсупешни моменти. Професионално со музика со мојот бенд сум од 2011-та и до сега сме снимале петнаесетина авторски песни и еден албум, кој излезе минатата година. Свириме поп-рок музика, во која внесуваме елементи од традиционалниот албански мелос. Во документарецот се раскажува како традиционалната стара албанска музика не‘ мотивира да ги создадеме нашите песни.“, вели Хајдар.

  31 годишниот гостиварец ја доби наградата во конкуренција на повеќе учесници од различни земји. „За мене оваа награда е многу значајна, и како режисер и како пејач. Ова е прва моја меѓународна награда и ќе ме мотивира да работам повеќе на моите песни и текстови, а и како режисер“, вели Хајдар.

  Наградата ја доделуваат синдикатот на новинари и средното научно училиште „Леонардо да Винчи“ од Калабрија, со уметниците од катедрата за сликарство на Академијата за ликовни уметности од Венеција за организаторот културно здружение „Teatro del Mediterraneo“.

  Фестивалот „Медитерански искуства“ на кој Хајдари го освои првото место годинава се одржа по 18 пат. Заради ковид пандемијата настанот се организираше онлајн.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!