Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Домашен лек за чистење на крвните садови

Објавено

на

За позитивниот ефект на лукот и лимонот врз здравјето на луѓето добро се знае, а во комбинација подготвена на посебен начин тие се одличен прочистувач на крвните садови. Во продолжение рецептот за овој домашен лек.

Потребни ви се 4 главици лук и 4 лимони. Лукот излупете го и оделете го на чешниња. Лимоните добро измијте ги и заедно со кората исечете го на парчиња. Потоа чешнињата лук и парчињата лимон треба да ги изблендирате. Откако ќе биде готова, смесата ставете ја во поголема тегла од три литри, па залијте со топла вода, добро затворете ја теглата и чувајте ја 3 до 4 дена на темно место, при што секој ден ќе ја промешувате.

Откако ќе отстои смесата треба да се процеди преку газа и е готова за користење. Се конзумира по 80 до 100 мл. три пати на ден, пред јадење. Треба да се чува во фрижидер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена