fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Донација амбулантно возило за Здравствениот дом Гостивар на иницијатива на Валбон Лимани

Објавено

на

Здравствениот дом во Гостивар се поднови со модерно опремено Амбулантно возило, кое преку грант од Министерството за надворешни работи на Германија, го обезбеди невладината “Европски центар за развој, толеранција и соработка”, на иницијатива на шефот на кабинет Валбон Лимани, кој во случајов е проектен координатор. Возилото, чија вредност достигнува 38 илјади и 500 евра денес и беше предадено на установата.

„Нашата организација НВО “Европски центар за развој, толеранција и соработка” за потребите на ЈЗУ Здравствен дом Гостивар, аплицираше за грант за амбулантно возило од малите проекти од буџетот на Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, кои имаат за цел унапредување на социјалниот и економскиот развој на земјата домаќин. Проектот логистички е поддржан од Општина Гостивар. Благодарност до амбасадорката Анке Холштајн, како и директорот на Здравствениот дом д-р Јамин Синани за добрата соработка“, изјави Лимани. 

Гостиварскиот Здравствениот дом, во чиј склоп работи Итната медицинска помош сега располага со 4 амбулантски возила, вклучувајќи го и новото. Директорот Јамин Синани смета дека со ова целосно се покриваат потребите на населението од овој регион.

„Ова е многу значајна донација за нашата установа и навистина сме благодарни за неа. Според стандардите на СЗО, едно амбулантно возило покрива 50 илјади население, што значи дека ќе ги заодоволиме потребите. Сепак, треба да се знае дека Гостивар е транзит за Албанија, кон Охрид и на ова подрачје се случуваат доста сообраќајни несреќи, во кои се вклучуваме за помош, па никогаш не можеме да кажеме дека е доволно од возила“, изјави Синани.

Новото Амбулантно возило е опремено целосно за транспорт и пружање на потребна помош за пациенти според европските стандарди.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!