Поврзи се со нас

Гостивар

Донација амбулантно возило за Здравствениот дом Гостивар на иницијатива на Валбон Лимани

Објавено

на

Здравствениот дом во Гостивар се поднови со модерно опремено Амбулантно возило, кое преку грант од Министерството за надворешни работи на Германија, го обезбеди невладината “Европски центар за развој, толеранција и соработка”, на иницијатива на шефот на кабинет Валбон Лимани, кој во случајов е проектен координатор. Возилото, чија вредност достигнува 38 илјади и 500 евра денес и беше предадено на установата.

„Нашата организација НВО “Европски центар за развој, толеранција и соработка” за потребите на ЈЗУ Здравствен дом Гостивар, аплицираше за грант за амбулантно возило од малите проекти од буџетот на Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, кои имаат за цел унапредување на социјалниот и економскиот развој на земјата домаќин. Проектот логистички е поддржан од Општина Гостивар. Благодарност до амбасадорката Анке Холштајн, како и директорот на Здравствениот дом д-р Јамин Синани за добрата соработка“, изјави Лимани. 

Гостиварскиот Здравствениот дом, во чиј склоп работи Итната медицинска помош сега располага со 4 амбулантски возила, вклучувајќи го и новото. Директорот Јамин Синани смета дека со ова целосно се покриваат потребите на населението од овој регион.

„Ова е многу значајна донација за нашата установа и навистина сме благодарни за неа. Според стандардите на СЗО, едно амбулантно возило покрива 50 илјади население, што значи дека ќе ги заодоволиме потребите. Сепак, треба да се знае дека Гостивар е транзит за Албанија, кон Охрид и на ова подрачје се случуваат доста сообраќајни несреќи, во кои се вклучуваме за помош, па никогаш не можеме да кажеме дека е доволно од возила“, изјави Синани.

Новото Амбулантно возило е опремено целосно за транспорт и пружање на потребна помош за пациенти според европските стандарди.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена