Поврзи се со нас

Гостивар

Донаторска акција за новогодишни радости на дечињата од Дневниот центар во Гостивар

Објавено

на

Во Гостивар, во пресрет на новогодишните празнувања, деветта година по ред се организира донаторска акција за децата со посебни потреби кои го посетуваат Дневниот центар. Иницијативата е на гостиварката Билјана Беловинова, а од годинава се спроведува и поформално преку нејзиното новоформирано здружение When in Trouble

Сите граѓани и фирми може да се приклучат со свои донации.

„Оваа активноста веќе ни стана традиција. За жал, ковид пандемијата не дозволува да се организира и предновогодишна забава, како што беше обичај порано, но пакетчиња и подароците секако ќе бидат радост за дечињата. Едноставно сакаме да им ги разубавиме барем малку празничните денови кои следуваат. Би ги повикала сите граѓани, фирми кои имаат желба и можност да бидат дел од акцијата и да донираат. Може да ме контактираат преку фејсбук или на телефонскиот број 078 247 111.“, вели Беловинова.

Оваа иницијатива во Гостивар е пример како хуманоста и емпатијата кај обичниот човек не познаваат вера, нација, политичка определба и слично.

Секоја година акцијата добива поддршка од голем број поединци и компании, и се очекува така да биде и овојпат, за децата од Дневниот центар уште да се развеселат со  новогодишната магија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 1 час

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 2 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 5 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 5 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 6 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 6 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 8 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 9 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 9 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 10 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 10 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 11 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 12 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 6 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Aksion donator për gëzimet e Vitit të Ri të fëmijëve nga Qendra Ditore në Gostivar

Објавено

на

Në Gostivar, në prag të festimeve të Vitit të Ri, për të nëntin vit me radhë organizohet aksioni donator për fëmijët me nevoja të veçanta që vizitojnë Qendrën Ditore. Iniciativa është e Biljana Belovinës nga Gostivari, ndërsa këtë vit ajo zbatohet më formalisht përmes shoqatës së saj të sapoformuar When in Trouble.

Të gjithë qytetarët dhe kompanitë mund të bashkohen me donacionet e tyre.

“Ky aktivitet tashmë është bërë traditë për ne. Fatkeqësisht, Pandemia e Covid-it nuk lejon që të organizohen festa të ndërrimit të viteve, siç ishte zakon më parë, por pakot dhe dhuratat sigurisht që do të jenë një gëzim për fëmijët. Thjesht duam t’i zbukurojmë sado pak ditët e festave që do të vijojnë. Do t’u bëja thirrje të gjithë qytetarëve, kompanive që kanë dëshirë dhe mundësi të jenë pjesë e aksionit dhe të dhurojnë. Mund të më kontaktojnë përmes Facebook-ut ose në numrin e telefonit 078 247 111”, thotë Belovinova.

Kjo iniciativë në Gostivar është shembull se si njerëzimi dhe ndjeshmëria e njeriut të thjeshtë nuk e njeh fenë, kombin, përkatësinë politike e të ngjashme.

Aksioni çdo vit mbështetet nga një sërë individësh dhe kompanish, dhe kështu pritet të jetë edhe këtë herë, që fëmijët e Qendrës Ditore të argëtohen ende me magjinë e Vitit të Ri

Популарно изминативе 100 дена