Поврзи се со нас

Македонија

Донесена уредба за активирање на единствениот број за алармирање на кризи Е-112

Објавено

на

  • Shqip

Владата донесе Уредбата за организацијата и функционирањето на единствениот комуникациско-информативен систем со единствен број на повикување во случај на ризици, опасности и други несреќи на целата територија на Републиката – Е-112.

Како што соопшти владината прес-служба, Е-112 има за цел да обезбеди континуитет на управувањето со итни повици, како унапредување на мерките и апликациите за навремено определување на локацијата со цел брза и навремена реакција на сите служби опфатени во системот за справување со кризи.

-Е-112 исто така обезбедува брзина и ефикасност во постапувањето при итни повици за итни случаи за помош и се овозможува достапност до системот на сите лица на територијата на Република Северна Македонија, без надоместок од сите телефонски мобилни или фиксни оператори, се наведува во соопштението.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Занимливостипред 1 час

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 3 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 5 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 7 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 8 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 8 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 9 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 11 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 12 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 13 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 14 часа

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 1 ден

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 1 ден

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена