fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Донирани ранци и прибор за деца од ранливи семејства во Гостивар

Објавено

на

Околу 200 дечиња од социјално ранливи категории од Гостивар, преку донација од иселеници беа опремени за успешна нова учебна година. Децата добија нови ранци, прибор и други потребни училишни помагала за следење на наставата. Донацијата е обезбедена преку Фондацијата “Иселениците од Швајцарија за Гостивар“ во соработка со Секторот за образование на општина Гостивар. Ранци и прибор им беа доделени и на децата со посебни потреби од специјалните паралелки во ОУ „Исмаил Ќемали“.

„Децата и нивната среќа за нас значи многу, затоа и сакаме да ги израдуваме на ваков начин. Со вакви акции ќе продолжиме и во иднина“, рече Аслиан Снопче, раководител на Секторот за образование.

За потребите на децата на почетокот на учебната година, родителите трошат просечно по една плата. Септември носи голем товар за семејниот буџет. Во тој поглед, хуманитарните акции и донациите се од голема помош за социјално загрозените семејства и ранливите категории граѓани.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!