Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Појадок кој го крепи целото тело

Овој едноставен рецепт ќе ви помогне да го исчистите телото комплетно од насобраните токсини, ќе го забрза метаболизмот, а и ќе го реши проблемот со опстипација. Состојките поволно делуваат на цревата, ја стимулираат нивната работа и ја обновуваат нарушената цревна флора.

Покрај тоа што има здравствени предности, овој доручек ќе ви помогне и во губитокот на килограми. Се препорачува на ваков начин да го започнувате утрото, три пати неделно.

Еве што ви е потребно за подготвка:

– Овесни трошки: 3 до 5 супени лажици (може да користите и некој друг вид на житарки)

– Спелтини трици: 1 супена лажица

– Чиа семе: 2 до 3 супени лажици

– Изрендано јаболко

– Соино млеко од ванила или чоколада или некое друго млеко или јогурт. Може да се користи и некој природен овошен сок или сок од зеленчук.

Подготовка:

Одвечер, чиа семето, натопете го со малку млеко како би набабрило.

Наутро со чиа семето измешајте ги и останатите состојки и додадете уште малку млеко. За појадокот да биде уште повкусен, може да се додаде малку цимет, рендан кокос, дробен лешник или мелено ленено семе.

Овој појадок би требало да го изедете веднаш откако ќе станете, за метаболизмот веднаш да проработи како би согорил повеќе калории. После една или две недели ќе приметите драстично подобрување. Ќе имате повеќе енергија, нема да имате потреба од благо и нездрава храна, а и стомакот убаво ќе ви работи.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!