Поврзи се со нас

Вести

Дождот ги прави коловозите лизгави – неопходна е внимателност

Објавено

на

 

Поради обилните дождови кои неделава го зафатија и поширокото гостиварско подрачје и поради најавите на синоптичарите дека ќе продолжат и наредните денови, Секторот за внатрешни работи апелира до возачите да бидат максимално внимателни и да ја прилагодат брзината според условите на патот, а пешаците – како се движат и каде ги преминуваат улиците.

„Можно е создавање на таканаречени „езерца“ на коловозите, кои го отежнуваат нормалното и безбедно движење на возилата, но и причинуваат нивна забележителна лизгавост. Покрај ова, интензивниот дожд многу често е  причина и за одрони од камења и земја, пред се по долината на Радика, но и на магистралата Гостивар-Кичево, посебно на делот на кој странично блиску се наоѓаат карпи, како и за излевање на реките од своите корита“, предупредува полицијата.

Надлежните уште еднаш потсетуваат на законската обврска за задолжително поседување и носење на зимска опрема, чие почитување посебно ќе се контролира од полициските службеници на Секторот за внатрешни работи. Оние кои нема да ја почитуваат ќе се соочат со глоба од 45 евра или со впишување на 25 негативни бодови.

Полицијата најавува дека ќе продолжи со планираните превентивни и контролни активности во пресрет на зимската сезона, во функција на непречено и безбедно одвивање на сообраќајот на поширокото подрачје. Ова, дотолку повеќе што на ова подрачје и натаму голем е бројот на лицата кои управуваат без возачка дозвола, на нерегистрираните возила и на возачите кои пребрзо возат.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 6 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 8 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 10 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 10 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 11 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 12 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 14 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 15 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена