Поврзи се со нас

Занимливости

Дождот како можна заштита на градот од недостиг на вода

Објавено

на

Дождот може да стане клучен природен извор за заштита на градовите од можен недостиг на вода. Холандската компанија „Вејвин“ (Wavin) веќе работи на тоа, па директорот Фрисо Клапвијк објасни за што се работи.

– Единственото нешто што го правиме кога ќе почне да врне е отворање чадор, а дома ја пренасочуваме водата да тече во олуците, што спречува поплавување. Чудната работа во природата е што таа го впива дождот и го користи за дрвјата и растенијата. Што треба ние да направиме? – Да го одржиме водениот циклус каков што го знаеме во природата и да го воспоставиме во градовите. Неопходно е да се задржи дождовницата и повторно да се користи во градовите, нагласи тој.

Компанијата „Метрополдер“, која неодамна е купена од „Вејвин“, изработува зелени покриви за згради кои апсорбираат и акумулираат дождовница.

– Концептот што го развиваме се заснова на холандскиот концепт на ‘Полдер’, кој подразбира паметно користење и управување со водата. Тоа значи дека дождовницата се собира на покривот и нејзината количина може да се контролира. Водата за пиење ја користиме за различни намени, а може лесно да биде заменета со дождовницата – за ладење на зградите, во индустријата, како и во тоалетот за одмивање на тоалетната школка или за перење алишта, појасни Клапвијк.

Климатските промени истовремено резултираат со поинтензивни врнежи и со суши. Од друга страна, со растот на населението во светот, потребата од вода е сѐ поголема. Затоа, управувањето со водите е едно од клучните прашања на иднината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 2 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 4 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 7 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 9 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 10 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 11 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 12 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 13 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 1 ден

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 1 ден

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 1 ден

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 3 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 3 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена