Поврзи се со нас

Вести

Драстично намалување на дивите животински видови

Објавено

на

Набљудуваните популации на диви видови во светот – цицачи, водоземци, влекачи и риби – во просек се намалени за 69 отсто во споредба со 1970 година. Информацијата е објавена во Извештајот за состојбата на планетата на Светската организација за заштита на природата, претставено денеска.

Извештајот што се објавува на секои две години, носи научни докази дека неодржливите човекови активности ги доведуваат екосистемите, заслужни за животот на Земјата, до раб на пропаста. Тоа ги повикува светските лидери да се здружат во изградба на поодржлива, поотпорна и поздрава планета за луѓето и за природата.

Податоци особено укажуваат на тоа дека меѓу 1970 и 2018 година, набљудуваните популации на диви животни во Јужна Америка и во пределот на Карибите, опаднале во просек за 94 отсто.

Генералниот директор на Меѓународната светска организација за заштита на природата, Марко Ламбертини истакна дека човештвото е соочено со две вонредни состојби предизвикани од дејствувањето на луѓето – климатските промени и губењето на биодиверзитетот, што го загрозуваат благосостојбата на сегашните и идните генерации.

– Извештајот изнесува шокантни бројки. Доколку сакаме да го заприме и превртиме губењето на природата, односно да обезбедиме здрава иднина за луѓето и природата, одговорот мора да биде промена на системот, нагласи Ламбертини.

Светската организација за заштита на природата се залага лидерите на земјите потписнички на Конвенцијата на ОН за биолошка разновидност, на конференција во декември да постигнат договор сличен на Парискиот, со што ќе се обврзат на запирање на губењето на биодиверзитетот и до 2030 година ќе обезбедат свет насочен кон зачувување на природата.

Извештајот покажува дека секаде во светот главни причини за намалување на популацијата на дивите животни се деградација и губење на живеалиштата, експлоатација, воведување на инвазивни видови, загадување, климатски промени и болести.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Што, како, каде?!пред 54 минути

30 гратис влезници за концертот на Харис Џиновиќ во Европа Гарден

Гостиварпред 2 часа

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 4 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 5 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 7 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 7 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 8 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 9 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 10 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 10 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 11 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 12 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 12 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена