Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дремката ја зголемува можноста за мозочен удар

Објавено

на

Луѓето кои често придремуваат дење, имаат поголема веројатност да развијат висок крвен притисок и да доживеат мозочен удар, според ново обемно истражување објавено во списанието „Хајпертенжн“ (Hypertension).

Учесниците во испитувањата кои вообичаено дремат во текот на денот, имале 12 отсто поголеми шанси да развијат висок крвен притисок – долгорочно и 24 отсто поголема опасност да доживеат мозочен удар, во споредба со луѓето кои немаат навика да дремат… Кај лицата помлади од 60 години, дневното дремење ја зголемува можноста од развој на висок крвен притисок за 20 отсто во споредба со луѓето кои никогаш или ретко задремуваат преку ден, според научниот труд на Американското здружение за срце (АХА).

При трудот се користени податоци од 360.000 лица кои дале податоци за нивните „навики за дремење“ до „Ју-кеј биобанк“ (UK Biobank) – голема биомедицинска база на податоци којашто ги следела жителите на Обединетото Кралство од 2006 до 2010 година.

Здружението АХА неодамна го додаде времетраењето на спиењето како една од осумте основни индикатори за оптималното здравје на срцето и мозокот.

– Резултатите покажуваат дека дремењето ја зголемува инциденцата на висок притисок и мозочен удар, откако ќе се прилагодат или разгледаат многу варијабли за коишто се знае дека се поврзани со кардиоваскуларните болести и опасноста од мозочен удар, изјави д-р Филис Зи, директорка на Центарот за деноноќна медицина и спиење на Медицинскиот факултет „Фајнберг“ при Нортвестерн универзитет во Чикаго.

Повеќе од луѓето во студијата кои редовно дремеле, исто така пушеле цигари, пиеле секојдневно, ‘рчеле и имале несоница.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 11 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 13 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 16 часа

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 17 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 18 часа

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 19 часа

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 19 часа

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 2 дена

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 2 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 2 дена

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена