fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Дрвото на животот, кое со години тврдоглаво виси над површината

Објавено

на

На ерозиран и делимично изрушен брег на плажата Калалоч во националниот парк Олимпик во Вашингтон, се наоѓа уникатно дрво кое со години тврдоглаво виси над површината на земјата, држејќи се за само неколку корени.

“Осамените дрвја, ако воопшто израснат, ќе израснат во силни дрвја“ – Винстон Черчил

Поради тоа што навидум одамна требало да биде мртво, станало познато како Дрво на животот. Некои го сметаат за волшебно, други за бесмртно, а некои за многу отпорно и упорно.

Вистинско чудо е што дрвото сеуште е живо, како и тоа што од година во година повторно и повторно разлистува и покрај тоа што под него нема подлога. Уште едно вистинско чудо е што дрвото никогаш не е превртено и покрај силните ветрови и невремиња кои го погодуваат овој брег.

“Спознавајќи ги дрвјата, го разбирам значењето на трпението, спознавајќи ја тревата, ја разбирам упорноста“ – Хал Борланд

Оваа ситканска смрека никогаш не добила свое официјално име, па луѓето ја нарекуваат со различни називи како “дрво на животот“ и “бунтовното дрво“. Според различни извештаи, празнината под дрвото настанала поради мал поток кој тука си го нашол својот пат до океанот и кој со децении го уништува тлото под самото стебло.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!