Поврзи се со нас

Гостивар

Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

Објавено

на

  Семејствата кои останаа без покрив над главата, откако им изгореа бараките на ул „Илинденска“ во Гостивар, бараат помош од институциите.

  Општина Гостивар им обезбеди привремено сместување, Црвениот Крст донира хуманитарни пакети, а народната кујна на организацијата Дава се обврза да го покрие делот со храната.

  Семејствата велат дека секоја помош е добредојдена, но бараат трајно решавање на домувањето за да можат да си ги создаваат основните услови за живот.

  „Вечерта кога се случи пожарот животот ми го спасија соседите. Едвај спасивме жива глава и се ни остана внатре, изгоре. Молиме за помош, општината, главните во труд и социјала, во СИЗ-от, да ни дадат покрив над главата. Јас живеам од социјална помош, не стигнува струја да платам, да купам лекови и леб. Како сега и каде да одам“, рече една од станарките Елизабета Бошкова.

  Во бараките живеела и Шемсие Абази, која со солзи во очите зборуваше за страотната вечер: „Да ги замолам сите кој сака да помогне. Се‘ се стори пепел, не ми остана ни здравствената книшка, ни лековите, а имав тешка операција. Ништо не можев да спасам, ни на лекар сега не можам да одам. Да не беше соседот да скрши врата, да ме изнесе надвор, сега ќе ме најдевте изгорена.“

  Друг станар, Сенад Абдији рече дека привременото сместување не може да биде решение и дека државата треба да им даде дом: „Немаме ништо, немаме покрив над главата. Општината не смести во хотел, но тоа ќе биде неколку дена. Рекоа дека ќе имаат состанок да видат, што, како понатаму. Ама, јас не сакам ќирија да ми плаќаат некаде, тоа ќе биде за 2-3 месеци и што после. Сакам да ми се обезбеди стан. Имам болна мајка, татко ми е стар човек, а се‘ ни изгоре.“

  Пожарот се случи во недела рано наутро околу 4 часот. Пламените јазици многу брзо се прошириле во објектите и ги проголтале.

   

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 55 минути

  Три нови позитивни на корона во Гостивар и пријавен смртен случај

  Гостиварпред 2 часа

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

  Гостиварпред 5 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 6 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 9 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 10 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 10 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 12 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 13 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 14 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 1 ден

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 7 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 7 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!