fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Државна матура: Договор или кампување на матурантите пред МОН?

Објавено

на

  Ќе постигнат ли матурантите и Владата договор околу полагањето на државната матура? Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи вчера беше на средба со премиерот Зоран Заев, по која изјави дека постои волја за решавање на проблемот и најави дека доколку не се постигне договор, матурантите ќе кампуваат пред МОН.

  „За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура, за да не изгубат време матурантите кои планираат да се запишат на странските универзитети. Ако до крајот на февруари немаме решение во однос на државната матура тогаш со шатори ќе кампуваме пред Министерството за образование и наука. Тоа го утврдивме пред два дена и ќе го направиме ако нема компромис и волја од страна на Владата и Собранието за што побрзо да се најде решение за државната матура. Ако не се најде решение до крајот на февруари ќе кампуваме од 1 март и ќе има многу притисоци  и од амбасадите. Како Сојуз на средношколци сме децидни во нашите барања, но сме и отворени за да најдеме компромисни решенија“, рече Ходаи.

  Матурантите по 12 дена го ставија бојкотот во мирување и повторно се вклучија во онлајн наставата.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!