Поврзи се со нас

Гостивар

Во Маврово уште 26 лица се во државен карантин

Објавено

на

Неколку хотели во Маврово изминатиот период беа државен карантин за граѓани дојдени од странство преку организираните летови. На последната група од 26 лица државниот карантин им истекува во понеделник, на 4 мај.

„Откако ќе истече државниот карантин, лицата ќе бидат испратени дома. Инаку, имаме десетина лица кои се жители на нашата општина, а се во државен карантин во други места, најмногу во Струга. Тие ќе останат таму три недели бидејќи допатувале од високоризични странски земји“, информираше градоначалникот на Општина Маврово Ростуше, Медат Куртовски.

Мавровскиот регион традиционално е место каде голем број на граѓани ги поминуваат првомајските излети. Годинава со оглед на пандемијата и забраните за движење за продолжениот викенд, излетниците ќе изостанат или ќе бидат поретки. Сепак, како и за велигденскиот карантин, и за овој празничен викенд се очекува во Маврово да престојуваат сопствениците на викендички.

Од тамошната локална самоуправа упатија апел сите доследно да ги почитуваат  препораките и мерките за заштита од ширење на Ковид 19. „Не можеме да им забраниме да доаѓаат на граѓаните кои во Маврово имаат викендици, тие фактички си доаѓаат на свој имот, дома. Но, упатуваме апел да ги почитуваат мерките и полицискиот час. Во Маврово има продавници и ресторани од каде може да се нарача храна и други потребни продукти и за време на забрана за движење“, рече Куртовски.

На територијата на општина Маврово Ростуше до сега не е регистриран ниту еден случај на заболен од коронавирус

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 28 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 1 час

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена